Powiedział Księżyc – przepiękna opowieść o sprawach ważnych!

„Powiedział Księżyc” to gotowy, choć niezwykły, podręcznik przygotowujący rodziców do rozmów z dzieckiem o sprawach ważnych, codziennych, nieoczekiwanych.

To klimatyczna instrukcja odpowiadania na trudne pytania, które nie kończą rozmowy, ale dopiero ją zaczynają. Dzieci potrafią zadać pytanie egzystencjalne, na które nie każdy dorosły jest w stanie odpowiedzieć natychmiast, choć czuje i wie, co powiedzieć trzeba. Bo jak wytłumaczyć kilkulatkowi czym jest przyjaźń? Czy jest miłość? Dlaczego marzenia są ważne? Dlaczego warto jest dążyć do celu? Trudne odpowiedzi ubrała w słowa Helena Sienkiewicz-Więcław, mądrze i z wyczuciem prowadząc małego i dorosłego czytelnika przez meandry trudnych życiowych wyborów. Czy warto się czymś dzielić? Czy dzieląc się rzeczą, dajemy z nią jeszcze coś od siebie? Odpowiedzi należy szukać w rozmowach Księżyca z Mysz-Onem, prowadzonych pod osłoną nocy, w blasku Księżyca, który wydaje się znać odpowiedzi na wszystkie pytania – wszak krąży wokół nas od milionów lat i niejedno widział i słyszał. Ale Księżyc też marzy. O czym? Można się zdziwić, ale o bardzo przyziemnych sprawach, które dla niego są nieosiągalne, a dla nas – na wyciągnięcie ręki, tylko że my nie zawsze potrafimy to docenić.

Rozmowy Księżyca z Mysz-Onem zostały zainspirowane ilustracjami Ewy Pazyny – niezwykle barwnymi, onirycznymi, stworzonymi z rozmachem bajkowymi historiami o codzienności. Odwrotnie niż zazwyczaj – bo przecież najpierw było i jest słowo, tu ilustracje były punktem wyjściowym do dialogu między dwoma światami, które się spotykają w chwili niepowtarzalnej, kiedy zapada zmrok, a  wszystko dookoła każe wyciszyć się, wsiąść do „łupiny” wyobraźni i odpłynąć. Ta książka jest pełna niedopowiedzianych historii, które każdy może opowiedzieć po swojemu.

„Warto zatrzymać się w biegu, aby znaleźć ciszę, żeby usłyszeć siebie nawzajem i budować relację. Rozmowa jest dla mnie jednym z ważniejszych miejsc spotkań z drugim człowiekiem, szczególnie z dzieckiem – zauważa Helena Sienkiewicz-Więcław. Dlatego stała się tak istotnym elementem książki. Dzięki rozmowie mamy okazję zadać pytania, a to jest równie cenne, jak znajdywanie odpowiedzi. Chciałabym, żeby czytelnicy w trakcie lektury pozwolili sobie na niespieszne delektowanie się obrazami Ewy Pazyny, które były dla mnie inspiracją i wokół których osnuty został dialog bohaterów. Jest to nasze zaproszenie do spaceru w towarzystwie wyobraźni”.

Książka pod patronatem Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

Książka do kupienia na  www.edukram.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *