Po co im taki NOS?

Nos to jego charakterystyczna cecha. Dzięki niemu nosacz sundajski zyskał sławę w Internecie. Nos pozwala odróżnić samicę od samca. Ona ma mniejszy i zadarty ku górze. Nos samca jest duży, rozszerzony na końcu, a u starszych osobników wydłuża się do 10 centymetrów i zwisa. To dowód siły i dominacji pana nosacza. Co ciekawe, nosacze sundajskie świetnie pływają i nurkują.

 

Jest takie zwierzę, co swojemu nosowi i pewnemu rogowi, który jest tuż obok, zawdzięcza nazwę. To nosorożec. Ma on w okolicy nosa słynny róg, a czasem nawet dwa rogi, które mają odstraszać przeciwnika. Róg może mieć nawet ponad 100 centymetrów długości.

 

Pies ma doskonały węch. Dużo lepszy od człowieka. W dodatku pies może poruszać każdym nozdrzem osobno, aby skuteczniej określić kierunek, z którego pochodzi zapach. A dlaczego nos jest mokry? Naukowcy odkryli, że śluz pokrywający nos zwierzęcia filtruje powietrze i pozwala mu lepiej rozróżniać zapachy.

Nasz nos też jest bardzo przydatny. Po pierwsze dzięki niemu oddychamy i rozpoznajemy zapachy. Po drugie w nosie ogrzewane jest zimne powietrze – to pozwala nam uniknąć przeziębień. Po trzecie nos oczyszcza powietrze, zanim trafi ono do płuc. Są w nim specjalne włoski, które zatrzymują zanieczyszczenia.

 

Zamiast nosa…

Niektóre zwierzęta nie mają nosów, ale też wąchają, tylko w inny sposób. Na przykład owady czują zapachy dzięki specjalnym czułkom. To takie nitkowate narządy, które znajdują się na głowie i są ruchome.

 

 

 

 

 

 

Fot. Le Panda, MarySan, KanKhem, Mazur Travel/Shutterstock.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *