Dlaczego bocian stoi na jednej nodze?

Bocian nie żywi się tylko żabami! Ptaki te prawie w ogóle nie jedzą żab. Wolą dżdżownice i pędraki. Zjadają też małe myszki, krety, norniki, pisklęta ptaków czy ryby.

Dlaczego bocian stoi na jednej nodze? Naukowcy wysnuli wniosek, że w ten sposób bociany lepiej odpoczywają. W takiej pozycji również śpią. Inni naukowcy sądzą, że stanie na jednej nodze pomaga ptakom, szczególnie tym stojącym w wodzie, utrzymać wyższą temperaturę ciała. Ponieważ ta noga, która jest w wodzie, szybciej się wychładza, ptaki stoją raz na jednej, a raz na drugiej, żeby każda miała szansę ogrzać się w piórach!

Dlaczego bocian jest zwiastunem wiosny? Bo w marcu, kiedy rozpoczyna się wiosna, wraca do Polski z dalekiej podróży do ciepłych krajów.

  • Dorosłe bociany mają czerwony dziób i czerwone nogi. U młodych dziób i nogi są czarne, ale wraz z upływem czasu czerwienieją.
  • Przed wyruszeniem na zimę do Afryki bociany zbierają się na bocianich sejmikach. W miejscu, gdzie jest dużo jedzenia, pojawiają się wtedy dziesiątki a nawet setki osobników.
  • Bociany klekocą, czyli szybko kłapią dziobem, czemu towarzyszy odchylanie głowy do tyłu i jej opuszczanie.

Więcej ciekawostek o bocianach, a także przepiękny wiersz i zadania do niego w najnowszym numerze KUMPLA. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot.: Mirko Graul/Shutterstock.com

1.50 avg. rating (42% score) - 2 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *