1. Nie śmieć

Nie wyrzucaj śmieci na ulicy, w parku. One nie tylko ohydnie wyglądają, ale i bardzo szkodzą środowisku. Nie raz na pewno widziałeś reklamówki wiszące na drzewach – okropne! Czy wiesz, że plastikowe torby i opakowania po chipsach rozkładają się nawet kilkaset lat, a szkło rzucone w lesie może spowodować pożar!

2. Segreguj śmieci

Poproś rodziców, żeby przygotowali oddzielne miejsce na puste szklane butelki i słoiki, a oddzielne na plastikowe opakowania (np. butelki po napojach, reklamówki). Niepotrzebne stare rysunki i kolorowanki, gazetki, zadrukowane kartki też zbierajcie, żeby potem wrzucić je do specjalnego pojemnika. Po co segregować śmieci? Bo można je potem znowu wykorzystać.

3. Dbaj o zwierzęta i rośliny

Nie baw się zwierzętami, nie męcz ich, nie niszcz domów zwierząt żyjących na wolności (np. mrowisk). Nie zrywaj i nie niszcz roślin, których nie potrzebujesz. Nie depcz roślinek i małych zwierzątek. Pomóż  zwierzętom przetrwać zimę. O tym, czym i w jaki sposób dokarmiać ptaki pisaliśmy w „Kumplu” nr 2.

4. Oszczędzaj wodę

Kiedy myjesz zęby, nalej myciu rąk, czy woda nie kapie z kranu, czy dobrze go dokręciłeś. Nigdy nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą, tylko wcześniej nalej ją do zamkniętego zlewu.

Więcej sposobów znajdziesz w KUMPLU nr 3/2019!

Rate this post
2.00 avg. rating (55% score) - 1 vote