Sprawdź umiejętności trzecioklasistów w swojej szkole

Tradycyjnie już w kwietniu uczniowie w całym kraju przystąpią do ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty OMNIBUS. W tym roku w dniach 11-12 kwietnia odbędzie się już jego trzecia edycja. KUMPEL objął patronat nad sprawdzianem.

omnibus_logo_kolor-1kumpel_logo

Sprawdziany dostępne są w wersji drukowanej i PDF. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie klasy przez dyrektora szkoły za pośrednictwem strony internetowej www.mac.pl/omnibus Udział w sprawdzianie jest dobrowolny.

W pierwszym dniu uczniowie piszą sprawdzian z języka polskiego, w drugim z matematyki. Na rozwiązanie zadań w każdej części uczniowie mają po 90 minut. Ponieważ trzecioklasiści mogą mieć trudności z koncentracją uwagi i pracą przez tak długi czas, przyjęto, że sprawdzian powinien trwać 90 minut, a w jego trakcie należy zorganizować minimum 15 minut przerwy.

Udział dzieci w sprawdzianie Omnibus jest ważny z punktu widzenia ucznia i nauczyciela. Dziecku pozwala na sprawdzenie swoich umiejętności w nowych, nieznanych warunkach; ponadto uczy radzenia sobie ze stresem i niepewnością. W pewnym stopniu przygotowuje do sprawdzianów, z którymi uczeń będzie się zmierzał na kolejnych etapach edukacji. Nauczycielowi dostarcza z kolei ważnych informacji o zachowaniu dzieci w nowych sytuacjach, o sposobach podejścia do zadań, czasami nieco innych (pod względem treści i formy) niż te, które były na zajęciach. W pewnym stopniu informuje o skuteczności stosowanych przez nauczyciela metod i form pracy. Wskazuje również nauczycielom z klasy 4 obszary, w których uczniowie wykazują pewne deficyty, i te, w których mają umiejętności na wysokim poziomie. Skłania nauczyciela do refleksji dydaktycznej nad swoją pracą i dostarcza wskazówek do dalszej pracy – czytamy w Raporcie z II Edycji Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty OMNIBUS.

 

DLACZEGO WARTO ZGŁOSIĆ KLASĘ DO SPRAWDZIANU OMNIBUS?

·         Sprawdziany: polonistyczny i matematyczny, dostępne w dwóch wersjach A i B + sprawdziany dodatkowe

·         Pełna statystyka: raporty z porównaniem ucznia na tle klasy, klasy na tle szkoły, szkoły na tle powiatu, województwa i kraju.

 

Zachęcamy do pobrania pełnej wersji bezpłatnego raportu podsumowującego II Edycję Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty OMNIBUS opracowanego przez dr Monikę Czajkowską i Kingę Białek.
www.mac.pl/omnibus

 

Organizatorem sprawdzianu jest Grupa MAC S.A., właściciel marki wydawnictwa MAC Edukacja.

Patronat nad sprawdzianem OMNIBUS objęli: miesięcznik edukacyjny KUMPEL dla uczniów klas 0-3 szkoły podstawowej i platforma social learningowa BRAINLY.

 

 

4.6/5 - (11 votes)
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *