Uwielbiają liście akacji, mają malutkie rogi, a ich tylne nogi są krótsze od przednich… Ale w innej kategorii to prawdziwe rekordzistki;-) 

To prawdziwa rekordzistka!
Ma najdłuższą szyję, najdłuższe nogi i najdłuższe kręgi szyjne! Jest najwyższym zwierzakiem, który żyje na lądzie. Największa żyrafa świata miała aż 609 cm?! Nawet nowo narodzone żyrafiątko ma imponujący wzrost – jest większe od większości ludzi!

Jak zbudowana jest szyja żyrafy?
Z takiej samej liczby kręgów, co szyje większości zwierząt! Kręgi szyjne żyrafy są po prostu bardzo wydłużone. To dlatego szyja żyrafy jest taka giętka i może dowolnie się skręcać.

O co chodzi z tymi plamkami…
Nie służą jedynie ku ozdobie – choć są naprawdę śliczne! Żyrafy najlepiej czują się na otwartych terenach, z rosnącymi gdzieniegdzie drzewami – ich plamiste ubarwienie sprawia, że są mniej widoczne dla drapieżców, które chętnie zrobiłyby sobie z nich obiad.

Jak śpią żyrafy?
Na stojąco! Bardzo często kładą się też na ziemi, a głowa opada im wtedy na grzbiet lub nogi. Taka pozycja jest dla nich jednak bardzo niebezpieczna – w razie jakiegokolwiek zagrożenia trudno wykonać szybki ruch i obronić się.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes