Skąd wzięły się bursztyny?

Pełno ich na straganach i w sklepikach, które mijasz, będąc na koloniach czy obozie nad morzem. Rozpoznajesz je bez trudu – ale czy wiesz wszystko o bursztynach?

 

Co to jest bursztyn?

Jak to co? – powiesz. Nosi go Twoja mama lub babcia w pierścionku czy naszyjniku. A może ma korale z bursztynu? Albo pudełeczko czy lampkę ozdobioną bursztynami? No… tak, wiesz, że bursztyn jest składnikiem biżuterii. Ale z czego on jest? To zastygła żywica tworząca bryłki o różnym kształcie, najczęściej koloru żółtego, rzadziej zielonkawego. Bursztyny bywają też barwione na inne kolory.

Gdzie można znaleźć bursztyny?

Nad Bałtykiem – przede wszystkim na polskich, litewskich, łotewskich, rosyjskich, niemieckich i skandynawskich plażach. W Polsce najłatwiej o nie na Helu. Najcenniejsze są właśnie bursztyny bałtyckie. Często stosuje się je do wyrobu biżuterii. Oprócz bałtyckich istnieją też inne odmiany, np. bursztyn dominikański czy meksykański.

Jak powstały bursztyny?

Żywica kapała, przeważnie z ogromnych drzew, na ogół iglastych, znacznie rzadziej liściastych. I zastygała. Działo się to, oczywiście, przed milionami lat! W tej żywicy zastygały też szczątki różnych roślin i owadów, a nawet – rzadziej – małych gadów czy płazów, a także minerały. Te „obce” kawałeczki zastygłe w żywicy nazywa się inkluzjami. Stanowią one ciekawy materiał do badań dla naukowców badających rośliny i zwierzęta sprzed milionów lat!

Skąd się wzięła nazwa „bursztyn”?

Dlaczego ta nazwa jest znana w tylu, również starożytnych, językach. Bo bursztyny były bardzo cenne. I wielu bogatych ludzi, także w odległych krajach, chciało je mieć. Już starożytni Rzymianie wyprawiali się po bursztyn tzw. szlakiem bursztynowym. Nazwa „bursztyn” pochodzi od niemieckiego słowa „bernstein”. Oznacza kamień, który się pali.

Jak inaczej mówi się na bursztyny?

  • amber
  • jantar (żywica morska)
  • sokal (tak nazywali go Egipcjanie)
  • elektrum
  • elektron

Ile ważą największe bursztyny?

Kilka, a nawet – wyjątkowo – kilkanaście kilogramów. Największa bryła bursztynu znaleziona nad Bałtykiem ważyła prawie 10 kg!

 

 

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *