By nauka nie była utrapieniem…

Pomagając dziecku wprowadzić tych 7 prostych zasad, sprawisz, że szkolna codzienność przestanie być dla niego utrapieniem!

1. Wysypianie się to podstawa. Nawet jeśli Twoje dziecko nie jest już maluchem, namów je na kontrolowanie liczby przespanych godzin. Ważne jest również to, by wstawało troszkę wcześniej i dało sobie kilka minut na spokojne wybudzanie w łóżku. Poranek mogą również uprzyjemnić ukochana melodia, ulubione płatki śniadaniowe czy trasa do szkoły.

2. Po szkole czas na obiad. Wszystko jedno – w szkole lub w domu. Ważne, by nie czekać z tym do wieczora! Zmęczony organizm potrzebuje przecież paliwa, by sprawnie funkcjonować w ciągu dnia, a nie by przez noc magazynować nadmiar kalorii.

3. Pamiętaj o treningu – zachęć dziecko do aktywności fizycznej! Może to być wykonanie paru ćwiczeń w domu, wyjście na spacer z psem albo powrót ze szkoły okrężną drogą. ‘Zastały’ podczas lekcji organizm dotleni się i zrelaksuje.

4. Spanie w ciągu dnia jest ok! Osoby ucinające sobie krótkie drzemki osiągają lepsze wyniki w nauce! Ważne jednak, by taki odpoczynek nie zmienił się np. w dwugodzinny sen! To sprawi jedynie, że dziecko stanie się ospałe, wieczorem będzie miało problem z zaśnięciem, a co za tym idzie, z wczesną pobudką rano.

5. Otoczenie ma znaczenie. Przed rozpoczęciem nauki czy odrabiania lekcji konieczne jest wywietrzenie pokoju. Energii dodadzą także kolorowe elementy wystroju, np. czerwona ramka obrazka na biurku, pomarańczowe długopisy czy okładki zeszytów.

6. Kolejność pod kontrolą. Podpowiedz dziecku, by przygotowując się do odrabiania lekcji “tasowało” przedmioty. Niech nie uczy się podobnych rzeczy zaraz po sobie. Na przykład po rozwiązywaniu zadań z matmy warto pouczyć się słówek z angielskiego, zamiast siadać od razu do zadań z fizyki.

7. Przerwy są konieczne. Bardzo ważnym elementem jest robienie sobie przerw w nauce, zwłaszcza gdy przeważa praca przy biurku lub komputerze. Nawet pięć minut ma znaczenie. Umysł zacznie pracować inaczej, a kręgosłup odpocznie w innej pozycji.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes