Wiem, jak to powiedzieć

Wstać lewą nogą

Zdarza ci się to? Fatalnie zacząć dzień, mieć zły humor od rana i to nie wiadomo z jakiego powodu. Skwaszona mina, złość na twarzy – po tym łatwo rozpoznać kogoś, kto wstał lewą nogą. A zły poranek może popsuć cały dzień. Jak tego uniknąć? Jeśli obudziłeś się w złym humorze, postaraj się jak najszybciej rozchmurzyć, a pomóc w tym może zabawa z ukochanym zwierzakiem, zjedzenie pysznego śniadanka czy po prostu przytulas do mamy.

Wstać lewą nogą to być w złym humorze.

 

Mieć coś na końcu języka

Już miałeś coś powiedzieć i w ostatniej chwili myśl gdzieś uciekła i zapomniałeś, o czym chciałeś mówić. Hmm… A może Pani pyta cię o słówko z angielskiego, a ty prawie, prawie… wiesz. Nawet kojarzysz pierwszą literę tego słowa, ale akurat teraz uciekło ci z głowy. Wtedy właśnie możesz powiedzieć, że masz coś na końcu języka.

Mieć coś na końcu języka to nie móc sobie czegoś przypomnieć, mając jednak wrażenie, że za chwilę się to uda.

 

Mieć nosa

Małego, wielkiego, zadartego, orlego… Wcale nie chodzi o to, kto ma jaki nos. Powiemy o kimś, że ma nosa, gdy uważamy, że ten ktoś potrafi przewidzieć różne sprawy, ma dobre przeczucia. Na przykład: właśnie zaczęło padać, a tu Kuba wyjmuje kurtkę przeciwdeszczową z plecaka. Miał nosa – zabrał ją, bo przewidział, że może padać.

Ktoś, kto ma nosa, potrafi coś przewidzieć, przeczuć.

 

 

Ilustracje: Ewa Podleś

Rate this post
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *