Trwa kampania Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. W tym roku Ambasadorem akcji został niesamowity skoczek narciarski – Kamil Stoch. Rozmawiamy z nim na temat dokuczania, zasad fair play i bycia dobrym kumplem.

Czym według Ciebie jest dokuczanie?

Dokuczanie to bycie niemiłym dla innych i brak szacunku. Nie tylko w stosunku do naszych kolegów i koleżanek, ale też do osób starszych. Dokuczanie to takie zachowanie, kiedy komuś robi się po prostu przykro – dotyczy to nie tylko tego, co robimy w realu, ale również w Internecie.

Co można zrobić, kiedy ktoś dokucza nam w realu lub w sieci?

Po pierwsze pamiętaj, że dokuczanie nigdy nie jest w porządku! To nie twoja wina, jeśli ktoś to robi. Sprawdź, czy możesz zareagować samodzielnie, czy potrzebujesz pomocy kogoś dorosłego. Powiedz o problemie osobie, której ufasz – najlepiej, jeśli będzie to rodzic, nauczyciel lub opiekun. Kiedy już ustalicie wspólny plan, zrealizuj go. I pamiętaj – nikt nie zasługuje na bycie niesłusznie krytykowanym czy wyśmiewanym!

Czy kumple czasem ze sobą rywalizują?

No jasne, ale jeśli rywalizują, to tylko po przyjacielsku! Wiadomo, warto dążyć do spełniania swoich marzeń, a kiedy koledzy ci kibicują albo „ścigasz się” z kimś, kogo lubisz, to jest jeszcze większa motywacja. Sukcesy kumpli bardzo motywują! W sporcie bardzo ważne są zasady fair play – staramy się ich trzymać zarówno na skoczni, jak i w życiu.

Co można zrobić, żeby świat był bardziej życzliwy?

Warto zacząć od bycia życzliwym wobec samego siebie. Wystarczy codziennie uśmiechnąć się do siebie w lustrze. Trzeba troszczyć się o swoje zdrowie
i samopoczucie. Robić to, co się lubi. Oprócz tego fajnie jest codziennie dbać o małe, miłe gesty, które pomogą innym. Nawet mówienie „cześć” i szczery uśmiech mogą być pomocne. Dzięki temu nakręcimy koło życzliwości!

6. edycja kampanii Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj” to kolejna okazja do tego, żeby razem z przyjaciółmi i kolegami ze szkoły czy z podwórka zrobić coś życzliwego dla innych. Na stronie badzkumplem.cartoonnetwork.pl znajdziesz quizy, spot z Ambasadorem i supermateriały na temat życzliwości. Przekaż informacje o akcji swojemu nauczycielowi. Wszystkie klasy, które zaangażują się w kampanię, dostaną certyfikat Klubu Kumpli.

fot. materiały prasowe

Rate this post
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes