Tydzień czytania dzieciom

„Czytanie łączy” – to hasło XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD), organizowanego przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

W dniach 2–10 czerwca 2018 r. w całej Polsce odbędą się liczne imprezy czytelnicze – spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży, bajkowe parady i festyny, konkursy literackie i plastyczne, przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą. Tradycyjnie zaczynamy od czytania „Lokomotywy” Juliana Tuwima.

W tym roku do czytania najmłodszym polecamy „Pierwszą Książkę Mojego Dziecka”, dla nieco starszych czytelników książki z kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom” wydanej we współpracy Fundacji i tygodnika „Polityka”, a dla nastoletnich moli książkowych – „Gorzką czekoladę i inne opowiadania o ważnych sprawach”.

Tydzień Czytania to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym i dużym wydarzeniem kulturalnym. Z tą myślą stworzono na Facebooku otwartą grupę, na której można udostępniać informacje o wszystkich wydarzeniach oraz imprezach organizowanych w ramach XVII OTCD w całym kraju. Znajdziecie tu też konkursy z nagrodami oraz relacje z imprez i festynów. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa, a także do zamieszczania materiałów z Tygodnia Czytania.

 

 www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/

 www.instagram.com/calapolskaczytadzieciom/

www.calapolskaczytadzieciom.pl/otcd

Na stronie Fundacji przygotowano wiele czytelniczych atrakcji, uruchomiono warsztaty do przeprowadzenia na lekcjach, festynach i imprezach, do których materiały można pobrać ze strony Fundacji

Kolejna propozycja, „Czytanie łączy pokolenia”, to zeszyt Oficyny Wydawniczej ORYGINAŁY przygotowany specjalnie na XVII OTCD, który wypełniony wspólnie przez dziadków, babcie i wnuków stworzy niepowtarzalną kronikę rodzinną. Znajdziecie tu listę pytań do babci i dziadka o ulubione lektury z ich dzieciństwa i nie tylko!

Ponadto zachęcamy do kreatywnego korzystania z przygotowanych przez Wydawnictwo „Mamania” scenariuszy zajęć, materiałów ilustracyjnych, nawiązujących do książek: „Piraci z naszej ulicy” oraz „Nelly Rapp i Upiorna Akademia”, w której Nelly, szukając łazienki, trafia na strychu do Upiornej Akademii i postanawia dołączyć do grona dzielnych agentów kierujących się zasadą 3 x S – Spokój – Spryt – Sprawdzenie.

W tym roku kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” 5 czerwca zagości z książkami u małych pacjentów, podopiecznych Fundacji Iskierka w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Ponadto w Gminnej Bibliotece Publicznej w Michałowie (woj. kieleckie) będziemy świętować jubileusz akcji „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”, gdzie od 10 lat wszystkie 4-latki w gminie otrzymują książki ufundowane przez lokalne władze i są pasowane na czytelników.

6 czerwca spotkamy się z Pierwszą Książką Mojego Dziecka i z Mamami w Wilanowie w ramach Ogólnopolskich Pikników dla Mam, które odbędą się w 20 miastach Polski. Spędzimy czas w towarzystwie Mam na wspólnym czytaniu, zabawie, spacerach, wymianie doświadczeń.

9 czerwca już po raz czwarty organizujemy wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ogólnopolską Noc Bibliotek. W całej Polsce do akcji zgłosiło się już ponad 1600 bibliotek. Hasło tegorocznej akcji to „RzeczpospoCzyta”. W Warszawie spotkamy się w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej 26/28. Biblioteki w całej Polsce czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. Będą śledztwa, romanse, czary i groza.

Magazyn KUMPEL też zaprasza do czytania czasopisma i komiksów z (nie)codziennymi przygodami Ady. Zakumpluj się z czytaniem i baw się dobrze!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *