Ofiarami agresji rówieśniczej są dzieci, które niczym charakterystycznym nie wyróżniają się w grupie, dokuczają rówieśnicy, starsi, młodsi, zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Wyniki w nauce czy status materialny nie różnicują środowiska na ofiary i sprawców. Agresja może dotyczyć każdego dziecka i jest procesem, który należy zdecydowanie przerwać.

 – Przemoc rówieśnicza dotyczy wszystkich. Praprzyczyną przemocy rówieśniczej jest przemoc, jakiej dziecko doświadczyło wcześniej. Dzieci uczą się obserwując nas, dorosłych. Zachowania agresywne w szkole względem rówieśników mogą być odzwierciedleniem sytuacji, z jakimi dziecko styka się poza szkołą. Czasem może to być próba odreagowania trudnej sytuacji domowej. Dlatego kluczowa jest obserwacja, rozmowa, empatia, gotowość do działania, pomocy – mówi Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

W marcu rozpoczęła się kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka „Powiedzmy STOP szkolnej agresji”. Celem akcji jest nagłośnienie problemu przemocy rówieśniczej oraz zmiana postaw młodzieży, a tym samym obniżenie poziomu agresji w szkole. 

 Osoba, która prześladuje innych nie jest już bohaterem klasowym, ale zwykłym przestępcą – mówi sędzia Anna Maria Wesołowska – Wśród 500 tys. dzieci z całej Polski, z którymi miałam bezpośredni kontakt, nie ma takiego, które nie zetknęłoby się z przemocą rówieśniczą. Zawsze pytam, czy jest wśród was jakaś klasa, w której nikt się z kogoś głupio nie śmieje, nikogo się nie izoluje, nie narusza niczyjej prywatności, nie robi niechcianych zdjęć? Nie ma takiej klasy… – dodaje Wesołowska

Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, że bardzo wiele zależy od nich i ich reakcji na przemoc, która przytrafia się im lub ich rówieśnikom – że swoją postawą mogą powiedzieć „STOP przemocy”!. To, jak postąpią w zetknięciu z agresywnymi zachowaniami, ma ogromne znaczenie dla przeciwdziałania takim negatywnym zjawiskom.

– Agresja wobec rówieśników niestety jest zjawiskiem wszechobecnym w naszej rzeczywistości. Należy dokładać wszelkich starań aby dzieci i młodzież zaczęli wierzyć, że agresja to zło, któremu należy się przeciwstawiać. Bycie podłym i złym nie buduje dobrej tożsamości. Agresja jest prymitywną emocją, więc może warto być jak to młodzież mówi ,,cool” i umieć nowocześnie się jej przeciwstawiać poprzez mówienie głośno STOP! – mówi Mirosława Kątna Przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka, społeczna doradczyni Rzecznika Praw Dziecka

– Świadkowie są bardzo ważnymi osobami w powstrzymywaniu zjawiska przemocy, ponieważ to oni w największym stopniu mogą wpłynąć na zmianę sytuacji. A na przemoc należy reagować zawsze, reagować stanowczo! Nie bądźmy więc bierni, reagujmy! Tym razem apel kieruję wprost do młodych – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka.

4/5 - (2 votes)
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes