Obudź prawą półkulę – 10 NIEZAWODNYCH ĆWICZEŃ

DLACZEGO PRAWA?

 Prawa półkula jest wrażliwa na rytm, kolor, rymy, melodię, ruch. Można powiedzieć, że jest półkulą wyobraźni. Posługuje się, oczywiście, swoją logiką, ale jest to logika intuicyjna, metaforyczna, wyobrażeniowa.

 Aby szybciej się uczyć i lepiej zapamiętywać materiał, należy uruchomić prawą półkulę, która zazwyczaj śpi, gdy uczysz się kilkunastu dat na historię albo stu słówek na kartkówkę z niemieckiego.

 Za to lewa półkula analizuje słowa, składnię w zdaniu i rozszyfrowuje sens słyszanych i czytanych słów. To ona lubi liczby, wzory i układanie wszystkiego w grupy, szeregi i kategorie – po prostu lubi porządek w sensie logicznym i matematycznym.

 

JAK OBUDZIĆ PRAWĄ PÓŁKULĘ

– 10 NIEZAWODNYCH ĆWICZEŃ

1. Zamknij oczy i wyobraź sobie most, który łączy obie półkule. Tym mostem najpierw przesuwa się światło o jakimś niezidentyfikowanym kształcie. Światło przechodzi wciąż mostem z prawej do lewej półkuli i z powrotem. Kiedy się lepiej przyjrzysz, światło przypomina kształtem ciebie samego, ale później przemienia się w… książkę do matematyki, która – podskakując – idzie, wędruje mostem między półkulami.

2. W czasie nauki rób sobie kilkuminutowe przerwy i ćwicz podczas nich ruch naprzemienny. Jak? Na przykład rysując w powietrzu rękoma (obiema jednocześnie) wzory, tak jakbyś pisał na wielkiej tablicy. Najlepiej, gdyby prawa ręka rysowała kłębiaste chmury albo poplątaną wełnę, a lewa pisała cyfry lub litery.

3. Możesz też próbować pisać cyfry jednocześnie obiema rękami na dwóch kartkach kolorowymi mazakami. I to już nie jest takie łatwe jak pisanie w powietrzu!

4. Oddychanie przemienne to fajne i skuteczne ćwiczenie, które możesz zrobić nawet w czasie klasówki. Chodzi o to, by wciągnąć powietrze prawą dziurką nosa (a lewą wtedy zamknąć). Potem zmiana – wdech lewą dziurką, zatrzymanie, liczenie do ośmiu i wydech prawą dziurką. Trzeba to powtórzyć kilkanaście razy, naprawdę pomaga się skoncentrować.

5. Kiedy piszesz wypracowanie o jakimś bohaterze literackim, wyobraź sobie, że gra w komedii romantycznej albo w horrorze. Chce ci się śmiać, gdy o tym myślisz? To świetnie, im dziwniejsze skojarzenie, tym bardziej pobudzasz do pracy prawą półkulę.

6. Kiedy masz do nauczenia się wiele dat z historii, weź mazaki i narysuj koło cyfr kilka obrazków. Jeśli czerwonym mazakiem narysujesz dwa walczące ze sobą koty, ubrane… w koszulki z krzyżami, to bez trudu zapamiętasz, że bitwa pod Grunwaldem była w 1410 r. Chodzi o to, by jak najczęściej ilustrować to, czego się uczysz. I używać do tego jak największej liczby kolorów.

7. Nudne definicje z polskiego łatwiej zapamiętasz, jeśli będziesz je… śpiewać. Prawa półkula, odpowiedzialna za poczucie rytmu i muzykę, ułatwi ci zapamiętywanie. Lepiej będzie, jeśli wybierzesz melodię, którą lubisz albo która kojarzy ci się z czymś miłym. Może np. melodia letniego przeboju, który przypomina ci wakacje będzie dobra? Jeśli lubisz hip-hop, koniecznie ucz się zrytmizowanego tekstu.

8. Jeśli nie lubisz rysowania, możesz wyobrażać sobie coś śmiesznego, co ilustruje słówka, których się uczysz. Nie możesz zapamiętać słowa ,,scum”? Wyobraź sobie, że w wannie siedzi ktoś, kto ma kształt litery S i ma malutkie literki ,,cum” zrobione z plastiku przyczepione do lewej łydki. Pan S chlapie pianą na całą łazienkę i nuci pod nosem jakąś piosenkę. Jeszcze raz zerknij na słowo ,,cum”. Po takim treningu wyobraźni już nie zapomnisz, że ,,scum” to po prostu piana.

9. Jeśli uczysz się np. stolic państw, boisz się, że którejś zapomnisz, to z pierwszych literek nazw, z którymi masz kłopot, zbuduj bezsensowny wyraz. Pamiętaj, że prawa półkula lubi rzeczy, które nie mają logicznego sensu. Zapisz to słowo kilkanaście razy różnymi kolorami i różnej wielkości literami. Na pewno je zapamiętasz, a jego składowe litery przypomną ci np. o Tallinie czy Lizbonie.

10. Choć to pewnie wydaje ci się dziwne, dużo łatwiej uczyć się podczas ruchu. Im więcej zaangażujesz w to zmysłów, tym lepiej. Zrób sobie wielki plakat z trzema formami czasowników angielskich i powieś na ścianie. Włącz rytmiczną muzykę (ale nie za głośno i najlepiej, by była bez tekstu) – ruszając się, tańcząc, podskakując (rób to, co wolisz), czytaj te czasowniki.

2.00 avg. rating (45% score) - 4 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *