Kumple z wrogich światów

 

Czy przyroda może  być wrogiem? Motyle mogą być niebezpieczne, a rośliny roznosić zarazki? Czy świat, w którym ludzie oklaskują spalenie kwitnącego krzewu może naprawdę istnieć? Może, jeśli takie zasady ustanowi panujący król i dla ochrony swoich poddanych wybuduje Biuro Kontroli Natury, pilnujące, by nikt z mieszkańców królestwa nie złamał jego zakazów.

W takim świecie żyje 13-letnia Robin. Król Ferdynand ogłosił bowiem, że przyroda jest niebezpieczna i zła. Żeby to udowodnić, podał za przykład śmiertelny wypadek swojego brata Aleksandra, który razem z nastoletnim synem zginął w lesie. Od tej pory jakiekolwiek wycieczki do lasu są zakazane, a on sam został ogrodzony specjalnym murem. Mieszkańcy królestwa nie mogą odwiedzać nawet ZOO, które zamieniło się w cyrk grozy, żeby jeszcze lepiej uczyć, że przyroda niesie za sobą tylko niebezpieczeństwa.

Los jednak sprawi, że Robin będzie musiała złamać królewski zakaz, by odnaleźć swoją mamę, uwięzioną w lesie podczas misji. W czasie niebezpiecznej wyprawy Robin pozna nie tylko zakazany dotąd świat, od którego była odgradzana, ale i tajemniczego Wolfa – chłopca wychowującego się w lesie. Czy Wolfowi, który zna naturę, uda się udowodnić Robin, że można ją pokochać? I czy Robin i Wolf – dzieciaki z dwóch różnych światów – mogą zostać prawdziwymi kumplami? Kim tak naprawdę okaże się Wolf i co robi w lesie? Czy  wreszcie przyroda podporządkuje się królowi Ferdynandowi? A może zacznie się buntować? Przekonacie się oglądając „ZOOks”.

„ZOOks” to belgijski obraz Kristoffa Leue, który zabiera nas w multimedialną animowaną podróż. Jej celem jest odnalezienie świata, w którym człowiek i natura mogą się przyjaźnić i sobie pomagać. To właśnie m.in. ten film chcemy pokazać najmłodszym widzom na tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Dla Dzieci Kino w Trampkach, który odbędzie się w dniach 7-17 czerwca w Warszawie.

Zanim dziecko dobrze nauczy się czytać i pisać, uczy się patrzeć. Chcemy, żeby patrzyło odważnie i mądrze. Dlatego już 6. raz powołujemy do życia Kino w Trampkach – festiwal – święto kina dziecięcego i młodzieżowego, w czasie którego zapraszamy młodych odbiorców w podróż po nowych dla nich miejscach i kulturach, gdzie mogą spotkać swoich rówieśników i przekonać się z jakimi mierzą się wyzwaniami. Kino w trampkach to przestrzeń wymiany doświadczeń z kolegami, a także rozmów z inspirującymi osobami ze świata filmowego.To często jedyna okazja, żeby obejrzeć filmy, których nie zobaczy się nigdzie indziej. Proponujemy najlepsze obrazy z całego świata, kształtujące wrażliwość, poczucie humoru, kreatywne myślenie i światopogląd dzieci i młodzieży. Chcemy wspierać ich w uczeniu się mądrego oglądania i wyciągania indywidualnych wniosków.

Festiwal od 2013 roku tworzą eksperci, ale co ważniejsze – entuzjaści i pasjonaci kina. Od innych tego typu inicjatyw odróżnia nas fakt, że dziecko jest nie tylko naszym specjalnym gościem i honorowym widzem, ale też współtwórcą imprezy. To młodzi odbiorcy zasiadają w jury festiwalu oceniając filmy i to oni tworzą Młodzieżową Grupę Programową, decydując o repertuarze obrazów konkursowych w każdej edycji festiwalu. To oni prowadzą Studio Festiwalowe. Nawet naszą statuetkę – „Kino-Wędrowca”  – zaprojektował uczestnik festiwalu, 11-letni wówczas Marcin Marciniak.

Kino w Trampkach to również przestrzeń dla profesjonalistów, zajmujących się na co dzień rynkiem, coraz dynamiczniej rozwijającego się w Polsce, kina dziecięcego. Prezentujemy zarówno nowości polskie i zagraniczne, jak filmy, które miały już swoją premierę. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Cinemania. Projekt współfinansuje m. st. Warszawa i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Głównymi partnerami są Kino Luna i Kinoteka.

Ruszamy już 7 czerwca. Do obaczenia w trampkach!

Festiwal Dzieci i młodzieży Kino w trampkach
Podobał Ci się post? Oceń!